Podstawowymi składnikami konopi o których wiadomo, że mają dobroczynny wpływ na organizm ludzki są fitokanabinoidy / kanabinoidy.
Jest to grupa związków, które charakteryzują się posiadaniem 21 atomów węgla. W naturze występują one tylko w konopiach. Kanabinoidy są obecne przede wszystkim w kwiatostanach żeńskich konopi. Mimo ogromnego zainteresowania, na rynku polskim nadal brak jest znormalizowanych metod do oznaczania kanabinoidów. Jedynym kanabinoidem, co do oznaczania którego istnieją w Polsce regulacja prawne, jest THC. Wyznacza się go zgodnie z dyrektywą Uni Europiejskiej (ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/1155 z dnia 15 lutego 2017 r.).
Obecnie znanych jest ponad 70 kanabinoidów, z czego niespełna 10 oznacza się usługowo w produktach i półproduktach dostępnych na rynku. Do podstawowych kanabinoidów należą: D-9-tetrahydrokannabinol (THC), Kannabidiol (CBD), Kannabigerol (CBG), Kannabichromen (CBC), Kannabinol (CBN) oraz ich formy kwasowe (THCA, CBDA, CBGA). Ponieważ obecnie na całym świecie prowadzonych jest bardzo dużo badań z zastosowaniem ekstraktów z konopi oraz izolowanych kanabinoidów, szybko okazać się może, że któryś z kanabinoidów, standardowo nieoznaczanych, ma ważny wpływ na organizm ludzki.